Przejdź do nawigacji strony

Objawy

W celu stwierdzenia porażenia roślin należy delikatnie (tak aby nie oderwać części podziemnej) wykopać przy pomocy łopaty lub łopatki ogrodowej rośliny, co do których zachodzi podejrzenie porażenia przez sprawcę kiły kapusty (objawy niespecyficzne). Objawy wystąpienia choroby mogą różnić się w zależności od fazy rozwojowej roślin, stanowiska oraz przebiegu pogody.

Objawy niespecyficzne:

Objawy te występują na nadziemnych częściach roślin.  Do najczęściej obserwowanych symptomów należą: zmiany zabarwienia na czerwony, fioletowy lub żółty (Fot. 1) i pomniejszenie liści, a także więdnięcie i zahamowanie wzrostu roślin. Przyspieszone jest kwitnienie i dojrzewanie. Na polach, gdzie występuje choroba, rośliny często przedwcześnie, placowo (Fot. 2)zamierają, dlatego plantacje są przerzedzone.

Objawy właściwe:

Objawy te występują na korzeniach w postaci guzów-narośli. Pierwsze narośla pojawiają się już ok. 4-6 tygodni po infekcji.  W sprzyjających warunkach do porażenia dochodzi krótko po siewie. Na korzeniach roślin (głównym oraz bocznych) występują narośla początkowo jasnożółte lub białokremowe (Fot. 3). Powstałe na korzeniach guzy posiadają gładką powierzchnię, a po ich przekrojeniu widoczna  jest  jednolita struktura.  W miarę rozwoju choroby guzy ciemnieją, brunatnieją, ulegają spękaniu, a następnie rozpadają się. Do gleby uwalniane są wówczas liczne zarodniki przetrwalnikowe.

Możliwość pomylenia objawów:

  • zgorzel siewek (zamieranie roślin)
  • guzy powstałe w wyniku żerowania chowacza galasówka
  • nieprawidłowe stosowanie herbicydów (zamieranie części nadziemnej, przebarwienia liści)
  • niedobory pokarmowe (przebarwienia liści)
  • niedobory wody – susza, wysokie temperatury (więdnięcie roślin)